A Duo Gladii latin kifejezés, melynek jelentése ‘két kard’. A két kard elmélete egy, a politikai teológia körébe sorolható kora középkori doktrína, szimbolikus tanítás, miszerint a hatalom, egyfajta dualizmus formájában egyenesen Krisztustól származik. Az egyik kard a szakrális hatalmat szimbolizálja, másik a világi hatalmat. Az elmélet kidolgozása Szent I. Geláz pápához (492–496) kötődik, aki I. Anastasius bizánci császárnak (491–518) írott levelében hivatkozott először a doktrínára. A levélben két hatalomról beszélt, a szent (auctoritas sacrata pontificum) és a királyi (regalis potestas) hatalomról.
A világban zajló harc, melyben a HVIM is részt vállal, két szinten folytatható, ha uraljuk képességeinket, két kard áll rendelkezésünkre. A gladius spiritualis segítségével megvívandó nagy szent háború a sokkal fontosabb lelki, vagy metafizikai küzdelem az ember igazi harca, mely a belső sötétség, a szenvedélyek, vágyak és ambíciók, egyszóval a Gonosz és az ő kísértései ellen folyik. A gladius materialis-t megragadva vívandó kis szent háború az előzőnek csak egyfajta prospekciója, mely a külvilágban folytatandó a külső sötétség képviselői ellen, afféle eszmei, ideológiai küzdelem, vagy akár a szó szerinti fegyveres harc formájában is.
A lapunk a lehető legteljesebb mértékben kerülni kívánja a polgári csökevényként értelmezett zsurnalizmust, illetve a szcientizmus, mint “tudományvallás” minden vetületét. Célunk a mai magyar sajtóban szinte egyedülálló módon a vegytiszta jobboldaliság talaján álló „szuverén állítások” és „abszolút tagadások” képviselete. Mint fentebb láttuk, feladatunk természete kettős, a szellemi síkot és az akcionalitás szféráját, a metafizikai és fizikai világot, a tudás és cselekvés szintjét egyaránt megcélozza, mivel – ahogy a lovagrendek is tették – mindkét kardon rajta kell tartani a kezünket! Folyóiratunk ezen képességek felélesztésében és fenntartásában kíván útmutatóul szolgálni annak, „aki – Evolával szólva – talpon maradt a romok és a felbomlás közepette”.
A Duo Gladii jelenleg sok szempontból teljesen unikális “sajtótermék”. Egyedi stílusban fejt ki olyan izgalmas témákat, amikkel még az online térben sem igen lehet találkozni, nemhogy valaki ezeket nyomtatásba merné adni. Azt hiszem, az itt leírtak mellé ez elég érv.
A Duo Gladiiból sok mindent lehet tanulni a történelemről, a vallásokról (elsősorban a kereszténységről), a filozófiáról, a Tradícióról, zenéről, könyvekről, filmekről, a mozgalmi életről és a harcos mentalitás gyakorlati vetületeiről, de a legfontosabb cél, amire minden írás irányul: a normalitás többség által rég elfeledett létszemléleti alapjainak fokozatos visszahozása, újratanítása.
A Duo Gladii hiteles, mert pártpolitikai érdekektől mentesen, azokat felülmúlva működik. Nem célja a szavazatmaximalizálás, a hízelgés. Mi senkinek sem szeretnénk megfelelni. Célunk a sziklaszilárd alapokon nyugvó, koherens létszemléletünk fokozatos kifejtése és elterjesztése.
A Duo Gladii hiteles, mert lelkes önkéntesek írják, akik saját, jól körvonalazott meggyőződésükre alapozva készítik tanulmányaikat hónapról hónapra. Itt nem forognak nagy pénzek, nincsenek megrendelt írások…
A Duo Gladii a mai világban már kihalófélben lévő, archaikus létszemlélet megnyilatkozási felülete, reprodukciós forrása kíván lenni. Ha olvasóink követik, jól értik és életükben meg is valósítják az írásainkban megjelenő világnézeti alapokat, akkor életükben markáns létrendi szintemelkedés következik be.
A Római Birodalom keleti, görög felének, a későbbi Bizánci Birodalomnak az örökségét hordozó keleti, óhitű kereszténység misztikusnak ható világa határozottan, számos lényegi vonatkozásban különül el Európa többi részétől. Egyesek a kontinens tényleges részének sem tekintik civilizációs, kulturális szempontból, ami mindenképpen túlzás a hagyományos Európa vonatkozásában. Viszont a modern, liberális Európa viszonylatában ez egyre relevánsabb módon felvethető, és egyre inkább úgy tűnik, hogy a tradicionális európai értékek fennmaradása már csak az orthodoxia világában és az azzal határos területeken garantálható hosszabb távon.
Bár a keleti kereszténység a Honfoglalás korától velünk él, és földrajzilag ma is közel van hozzánk, azt mindig is valamiféle rejtélyes hangulat lengte körül. Nem ismerjük ezt a világot, és még olyan széles tudásbázisra alapozó emberek is félreértették, mint Hamvas Béla, aki a keleti kolostorokban élő szentéletű szerzetesek között nem a magasfokú szellemiséget látta meg, nem azt tartotta fontosnak kiemelni. A gyakorta européer színezetű gondolkodásában a bazilita kolostorok archaikus világa valamiféle rothadás szagának képzetét keltette fel. Ez a felfogás joggal sorolható Hamvas legnagyobb tévedései közé.
Nehezen hihető, hogy akit a modernitás világa nem rontott még meg, az ne állna csodálattal az orthodoxia archaikus dallamvilága, az ikonfestészet szakrális művészete, a templombelsők gazdag, szimbólumokkal teli díszítése, a vallási rítusok évezredes mélysége, a keleti keresztények élő vallásossága előtt. De ha az ember kevésbé érzékeny a vallási/theológiai, művészeti kérdések iránt, és egyfajta harcos szellemiség irányítja életét, fel kellett, hogy figyeljen legalább arra a vitális kapcsolatra a harcosok kasztja és az egyház között – a fegyverek, harcba induló csapatok megáldása; a front mögötti nagyszabású tábori misék; a katonák által harcba vitt szakrális szimbólumok etc. –, amely a II. világháborúig a Nyugat sajátja is volt.
Erre a misztériumokkal övezett világra, gyökereire, kialakulására, gondolkodására, világlátására, mai politikai törekvéseire próbál egy-egy kis ablakot nyitni a Duo Gladii legfrissebb, napokon belül megjelenő, sok új szempontot felvillantó száma.
A folyóirat előfizethető a honlapunkon >>katt<<. A régebbi számok közül már egyre kevesebb kapható, ezeket >>itt<< rendelheti meg. Lapunk újságárusoknál nem kapható, és korlátozott példányszámban kerül kiadásra! A lapszámokat a megjelenést követően postázzuk a megrendelőknek.
A III. évfolyam 5. szám tartalma:
9 készleten