A Duo Gladii latin kifejezés, melynek jelentése ‘két kard’. A két kard elmélete egy, a politikai teológia körébe sorolható kora középkori doktrína, szimbolikus tanítás, miszerint a hatalom, egyfajta dualizmus formájában egyenesen Krisztustól származik. Az egyik kard a szakrális hatalmat szimbolizálja, másik a világi hatalmat. Az elmélet kidolgozása Szent I. Geláz pápához (492–496) kötődik, aki I. Anastasius bizánci császárnak (491–518) írott levelében hivatkozott először a doktrínára. A levélben két hatalomról beszélt, a szent (auctoritas sacrata pontificum) és a királyi (regalis potestas) hatalomról.
A világban zajló harc, melyben a HVIM is részt vállal, két szinten folytatható, ha uraljuk képességeinket, két kard áll rendelkezésünkre. A gladius spiritualis segítségével megvívandó nagy szent háború a sokkal fontosabb lelki, vagy metafizikai küzdelem az ember igazi harca, mely a belső sötétség, a szenvedélyek, vágyak és ambíciók, egyszóval a Gonosz és az ő kísértései ellen folyik. A gladius materialis-t megragadva vívandó kis szent háború az előzőnek csak egyfajta prospekciója, mely a külvilágban folytatandó a külső sötétség képviselői ellen, afféle eszmei, ideológiai küzdelem, vagy akár a szó szerinti fegyveres harc formájában is.
A lapunk a lehető legteljesebb mértékben kerülni kívánja a polgári csökevényként értelmezett zsurnalizmust, illetve a szcientizmus, mint „tudományvallás” minden vetületét. Célunk a mai magyar sajtóban szinte egyedülálló módon a vegytiszta jobboldaliság talaján álló „szuverén állítások” és „abszolút tagadások” képviselete. Mint fentebb láttuk, feladatunk természete kettős, a szellemi síkot és az akcionalitás szféráját, a metafizikai és fizikai világot, a tudás és cselekvés szintjét egyaránt megcélozza, mivel – ahogy a lovagrendek is tették – mindkét kardon rajta kell tartani a kezünket! Folyóiratunk ezen képességek felélesztésében és fenntartásában kíván útmutatóul szolgálni annak, „aki – Evolával szólva – talpon maradt a romok és a felbomlás közepette”.
A Duo Gladii jelenleg sok szempontból teljesen unikális „sajtótermék”. Egyedi stílusban fejt ki olyan izgalmas témákat, amikkel még az online térben sem igen lehet találkozni, nemhogy valaki ezeket nyomtatásba merné adni. Azt hiszem, az itt leírtak mellé ez elég érv.
A Duo Gladiiból sok mindent lehet tanulni a történelemről, a vallásokról (elsősorban a kereszténységről), a filozófiáról, a Tradícióról, zenéről, könyvekről, filmekről, a mozgalmi életről és a harcos mentalitás gyakorlati vetületeiről, de a legfontosabb cél, amire minden írás irányul: a normalitás többség által rég elfeledett létszemléleti alapjainak fokozatos visszahozása, újratanítása.
A Duo Gladii hiteles, mert pártpolitikai érdekektől mentesen, azokat felülmúlva működik. Nem célja a szavazatmaximalizálás, a hízelgés. Mi senkinek sem szeretnénk megfelelni. Célunk a sziklaszilárd alapokon nyugvó, koherens létszemléletünk fokozatos kifejtése és elterjesztése.
A Duo Gladii hiteles, mert lelkes önkéntesek írják, akik saját, jól körvonalazott meggyőződésükre alapozva készítik tanulmányaikat hónapról hónapra. Itt nem forognak nagy pénzek, nincsenek megrendelt írások…
A Duo Gladii a mai világban már kihalófélben lévő, archaikus létszemlélet megnyilatkozási felülete, reprodukciós forrása kíván lenni. Ha olvasóink követik, jól értik és életükben meg is valósítják az írásainkban megjelenő világnézeti alapokat, akkor életükben markáns létrendi szintemelkedés következik be.
Szeptember hónapot hagyományosan Szent Mihály havának is nevezzük, mivel a katolikus naptár szerint e hónap 29-én üljük az arkangyalok leghatalmasabbja, Szent Mihály ünnepét. Mihály arkangyal a mennyei seregek vezére, minden Isten elleni lázadás eltiprója, az Ecclesia Militans, a harcos egyház szimbóluma és a spirituális harcos archetípusa, így köreinkben is kiemelt tisztelet illeti. A szellemi ellenállás havilapjának jelen számával Szent Mihály arkangyal szellemiségének felélesztéséhez kívánunk hozzájárulni.
A Duo Gladii főszerkesztője, Kolonits László jelen tanulmányában a Mihály arkangyallal kapcsolatos legfontosabb ismeretek összefoglalására törekszik, elsősorban a katolikus, az ortodox és az iszlám hagyományokra és az apokrif iratokra támaszkodva. Barcsa-Turner Gábor, a HVIM társelnöke nagyon fontos, tisztázó erejű esszét szentelt egy komoly félreértésekkel övezett témának, a Tradíció és a vallások viszonylatrendszerének.
E szám hasábjain közöljük Kónyi-Kiss Botond, a HVIM alelnöke emlékbeszédét, mely 2020. augusztus 20-án hangzott el, két kiváló vármegyés bajtársunk – Kónyi-Kiss Domonkos és Simon Péter – halálának 10. évfordulója alkalmából. Ezt követően adjuk közre Simon Péter Te világ! című költeményét. Brunner Balázs kiváló írásában a keresztényi harc lényegének körvonalazására tesz kísérletet.
Varázsló Macska fordításában Sturdza herceg, Románia akkori dániai nagykövete tolmácsolásában olvashatunk a Mihály Arkangyal Légió vezetője, Corneliu Zelea Codreanu kivégzésének botrányos részleteiről.
A Deus Vult! rovat első írásában Aradi László atya Szent László napi – a modern, lunarizálódott kereszténységben már alig-alig fellelhető harcos hangot megütő – prédikációjának leiratát közöljük. A második írás szerzője a lapunkban első ízben publikáló Östör Dániel atya, aki a világban dúló szellemi küzdelemről értekezik. D. Fekete Balázs a katolikus angyaltan főbb megállapításait összegzi tanulmányában.
A Corona Borealis rovat keretében most három olyan kiemelkedő szerző – Nae Ionescu, Mircea Eliade és Vasile Lovinescu – rövidebb írásait közöljük Tárkányi Beatrix fordításában, akik fontos szerepet játszottak koruk szellemi pezsgésében, és kapcsolatban álltak a Mihály Arkangyal Légióval.
Az Egyetemi Ellenállás rovatban Molnár Máté karoling reneszánsszal foglalkozó háromrészes írásának befejező részével jelentkezünk.
A Vármegyés Krónika rendhagyó módon teret biztosít egy ifjú táborozó írásának, aki az idén júliusban megrendezett Vármegyés Ifjúsági Tábor során szerzett élményeit igyekezett összegezni néhány oldalban. Természetesen az elmúlt hónapok eseményeinek összefoglalója sem marad el.
A Szellemi ajánlóban Petró Csaba egy keresztény himnusz meglepően jól sikerült kortárs feldolgozására hívja fel olvasóink figyelmét. Csepreghy Márk az inkvizíció szerepét modernista elfogultságoktól mentesen bemutató könyvet, míg Magyar Sándor a liberalizmus egyházi szemszögből bíráló kötetet ajánl. Kónya Dorka filmajánlója egy Bécs ostromát bemutató filmmel foglalkozik.
A 2021. szeptemberi lapszám tartalma:
Out of stock