A Duo Gladii latin kifejezés, melynek jelentése ‘két kard’. A két kard elmélete egy, a politikai teológia körébe sorolható kora középkori doktrína, szimbolikus tanítás, miszerint a hatalom, egyfajta dualizmus formájában egyenesen Krisztustól származik. Az egyik kard a szakrális hatalmat szimbolizálja, másik a világi hatalmat. Az elmélet kidolgozása Szent I. Geláz pápához (492–496) kötődik, aki I. Anastasius bizánci császárnak (491–518) írott levelében hivatkozott először a doktrínára. A levélben két hatalomról beszélt, a szent (auctoritas sacrata pontificum) és a királyi (regalis potestas) hatalomról.
A világban zajló harc, melyben a HVIM is részt vállal, két szinten folytatható, ha uraljuk képességeinket, két kard áll rendelkezésünkre. A gladius spiritualis segítségével megvívandó nagy szent háború a sokkal fontosabb lelki, vagy metafizikai küzdelem az ember igazi harca, mely a belső sötétség, a szenvedélyek, vágyak és ambíciók, egyszóval a Gonosz és az ő kísértései ellen folyik. A gladius materialis-t megragadva vívandó kis szent háború az előzőnek csak egyfajta prospekciója, mely a külvilágban folytatandó a külső sötétség képviselői ellen, afféle eszmei, ideológiai küzdelem, vagy akár a szó szerinti fegyveres harc formájában is.
A lapunk a lehető legteljesebb mértékben kerülni kívánja a polgári csökevényként értelmezett zsurnalizmust, illetve a szcientizmus, mint “tudományvallás” minden vetületét. Célunk a mai magyar sajtóban szinte egyedülálló módon a vegytiszta jobboldaliság talaján álló „szuverén állítások” és „abszolút tagadások” képviselete. Mint fentebb láttuk, feladatunk természete kettős, a szellemi síkot és az akcionalitás szféráját, a metafizikai és fizikai világot, a tudás és cselekvés szintjét egyaránt megcélozza, mivel – ahogy a lovagrendek is tették – mindkét kardon rajta kell tartani a kezünket! Folyóiratunk ezen képességek felélesztésében és fenntartásában kíván útmutatóul szolgálni annak, „aki – Evolával szólva – talpon maradt a romok és a felbomlás közepette”.
A Duo Gladii jelenleg sok szempontból teljesen unikális “sajtótermék”. Egyedi stílusban fejt ki olyan izgalmas témákat, amikkel még az online térben sem igen lehet találkozni, nemhogy valaki ezeket nyomtatásba merné adni. Azt hiszem, az itt leírtak mellé ez elég érv.
A Duo Gladiiból sok mindent lehet tanulni a történelemről, a vallásokról (elsősorban a kereszténységről), a filozófiáról, a Tradícióról, zenéről, könyvekről, filmekről, a mozgalmi életről és a harcos mentalitás gyakorlati vetületeiről, de a legfontosabb cél, amire minden írás irányul: a normalitás többség által rég elfeledett létszemléleti alapjainak fokozatos visszahozása, újratanítása.
A Duo Gladii hiteles, mert pártpolitikai érdekektől mentesen, azokat felülmúlva működik. Nem célja a szavazatmaximalizálás, a hízelgés. Mi senkinek sem szeretnénk megfelelni. Célunk a sziklaszilárd alapokon nyugvó, koherens létszemléletünk fokozatos kifejtése és elterjesztése.
A Duo Gladii hiteles, mert lelkes önkéntesek írják, akik saját, jól körvonalazott meggyőződésükre alapozva készítik tanulmányaikat hónapról hónapra. Itt nem forognak nagy pénzek, nincsenek megrendelt írások…
A Duo Gladii a mai világban már kihalófélben lévő, archaikus létszemlélet megnyilatkozási felülete, reprodukciós forrása kíván lenni. Ha olvasóink követik, jól értik és életükben meg is valósítják az írásainkban megjelenő világnézeti alapokat, akkor életükben markáns létrendi szintemelkedés következik be.
Folyóiratunk első lapszámának megjelenése óta immáron eltelt egy év. Az új, karácsonyi számmal kezdődő évfolyamhoz kötődően több újdonság is bevezetésre kerül. A változásokról néhány részletet most el is árulunk olvasóinknak…
Bárminemű változás, példának okáért egy új év kezdete gyakran sarkallja számvetésre a gondolkodó embert. A Főszerkesztői gondolatokban meg is történik a HVIM folyóirata első évfolyamának szubjektív szempotú mérlegre helyezése. A számvetés egyszersmind egy új korszak kezdete is életünkben, mivel az új évfolyammal kezdődően lapunk kéthavi rendszerességgel jelenik meg, ami a tartalom némi bővülését is magával hozza.
Kolonits László Mithras-misztériumokról szóló írása, inkább e specifikus vallás történeti és régészeti kérdéseire koncentrál, egy később megjelenő folytatása viszont elsősorban esszenciális kérdésekre tér majd ki. Barcsa-Turner Gábor jelen írásában mondhatni megkezdte az alapok lerakását a posztmodern kori lázadás metafizikájának kidolgozásához. Az Orientációk rovatban Kónyi-Kiss Botondtól most a „Szemben az árral – magyarként és katolikusként helytállni az új világrenddel szemben” címet viselő konferencián elhangzott megvilágosító erejű előadásának kikristályosított változatát olvashatják. Brunner Balázs a jó ügy Mindenható általi támogatásáról, az isteni gondviselésről elmélkedik.
Varázsló Macska ismét egy Jünger-szöveggel jelentkezett, mely a keleti frontra kalauzol el minket, 1942. december végére. Szintén a II. világháborúhoz, annak befejezéséhez kötődik Márton Áron lapunk hasábjain közölt beszéde. A Deus vult! rovatban kaptak helyet Molnár Máté karácsonyi töprengései is, melyek vélhetően enyhítik a háborúhoz kötődő fentebbi írásokból adódó feszültséget.
D. Fekete Balázs írásával, melyben a Megváltó születésének időszakáról és körülményeiről olvashatunk, visszaugrunk a történelemben vagy 2000 évet. Csarnai Márk cikke megint a keleti frontra, és az 1942-es évbe visz minket: némi ízelítőt kapunk a honvédek doni karácsonyából. Turbucz Péter írásának első része a Budapest környéki harcokat körvonalazza. Mircea Eliade 86 évvel ezelőtt született rövidke esszéje a korabeli közbeszéd maitól alig különböző állapotáról ad kiváló kórképet.
A lap vége felé leközöljük a HVIM által a Facebook metaverzuma kapcsán kiadott közleményt. Molnár Máté összeállításában olvashatnak rövid beszámolókat a Vármegye 2021. október-novemberi programjairól, illetve a 2022. évi tervekről.
A Szellemi ajánlóban Petró Csaba egy különleges hangszerre hívja fel figyelmünket. Éliás Tamás a Vágtázó Csodaszarvas egyik albumát ajánlja. Magyar Sándor egy szentéletű francia plébános, Vianney Szent János életrajzát mutatja be. Barcsa-Turner Gábor ajánlója igazából nem is ajánló, egy kifordult szellemiségű, de több szempontból tanulságos mű rövid elemzését adja. Csaba Enikő Ágnes Zeffirelli filmklasszikusának megtekintésére hívja azokat, akik még nem látták, de azokat is, akik igen. A Kónya Dorka által bemutatott dél-koreai filmsorozatot csak az erősebb idegzetű olvasóinknak ajánljuk, de azoknak mindenképp!
A 2021. december – 2022. januári lapszám tartalma:
Szellemi ajánló:
Zene – Kalimba (Mbira) – Karácsonyi énekek (Petró Csaba)
Zene – Vágtázó Csodaszarvas: Örömtüzek a világ tetején (Éliás Tamás)
Könyv – Trochu, Francis: Az Ars-i plébános. Vianney Szent János élete (Magyar Sándor)
Könyv – Tolokonnikova, Nadya: Lázadj! A Pussy Riot útmutatója aktivistáknak (Barcsa-Turner Gábor)
Film – Zeffirelli, Franco: A názáreti Jézus – 1. felvonás (Csaba Enikő Ágnes)
Film – Hwang, Dong-hyuk: Squid Game (Kónya Dorka)
15 készleten