A Duo Gladii latin kifejezés, melynek jelentése ‘két kard’. A két kard elmélete egy, a politikai teológia körébe sorolható kora középkori doktrína, szimbolikus tanítás, miszerint a hatalom, egyfajta dualizmus formájában egyenesen Krisztustól származik. Az egyik kard a szakrális hatalmat szimbolizálja, másik a világi hatalmat. Az elmélet kidolgozása Szent I. Geláz pápához (492–496) kötődik, aki I. Anastasius bizánci császárnak (491–518) írott levelében hivatkozott először a doktrínára. A levélben két hatalomról beszélt, a szent (auctoritas sacrata pontificum) és a királyi (regalis potestas) hatalomról.
A világban zajló harc, melyben a HVIM is részt vállal, két szinten folytatható, ha uraljuk képességeinket, két kard áll rendelkezésünkre. A gladius spiritualis segítségével megvívandó nagy szent háború a sokkal fontosabb lelki, vagy metafizikai küzdelem az ember igazi harca, mely a belső sötétség, a szenvedélyek, vágyak és ambíciók, egyszóval a Gonosz és az ő kísértései ellen folyik. A gladius materialis-t megragadva vívandó kis szent háború az előzőnek csak egyfajta prospekciója, mely a külvilágban folytatandó a külső sötétség képviselői ellen, afféle eszmei, ideológiai küzdelem, vagy akár a szó szerinti fegyveres harc formájában is.
A lapunk a lehető legteljesebb mértékben kerülni kívánja a polgári csökevényként értelmezett zsurnalizmust, illetve a szcientizmus, mint “tudományvallás” minden vetületét. Célunk a mai magyar sajtóban szinte egyedülálló módon a vegytiszta jobboldaliság talaján álló „szuverén állítások” és „abszolút tagadások” képviselete. Mint fentebb láttuk, feladatunk természete kettős, a szellemi síkot és az akcionalitás szféráját, a metafizikai és fizikai világot, a tudás és cselekvés szintjét egyaránt megcélozza, mivel – ahogy a lovagrendek is tették – mindkét kardon rajta kell tartani a kezünket! Folyóiratunk ezen képességek felélesztésében és fenntartásában kíván útmutatóul szolgálni annak, „aki – Evolával szólva – talpon maradt a romok és a felbomlás közepette”.
A Duo Gladii jelenleg sok szempontból teljesen unikális “sajtótermék”. Egyedi stílusban fejt ki olyan izgalmas témákat, amikkel még az online térben sem igen lehet találkozni, nemhogy valaki ezeket nyomtatásba merné adni. Azt hiszem, az itt leírtak mellé ez elég érv.
A Duo Gladiiból sok mindent lehet tanulni a történelemről, a vallásokról (elsősorban a kereszténységről), a filozófiáról, a Tradícióról, zenéről, könyvekről, filmekről, a mozgalmi életről és a harcos mentalitás gyakorlati vetületeiről, de a legfontosabb cél, amire minden írás irányul: a normalitás többség által rég elfeledett létszemléleti alapjainak fokozatos visszahozása, újratanítása.
A Duo Gladii hiteles, mert pártpolitikai érdekektől mentesen, azokat felülmúlva működik. Nem célja a szavazatmaximalizálás, a hízelgés. Mi senkinek sem szeretnénk megfelelni. Célunk a sziklaszilárd alapokon nyugvó, koherens létszemléletünk fokozatos kifejtése és elterjesztése.
A Duo Gladii hiteles, mert lelkes önkéntesek írják, akik saját, jól körvonalazott meggyőződésükre alapozva készítik tanulmányaikat hónapról hónapra. Itt nem forognak nagy pénzek, nincsenek megrendelt írások…
A Duo Gladii a mai világban már kihalófélben lévő, archaikus létszemlélet megnyilatkozási felülete, reprodukciós forrása kíván lenni. Ha olvasóink követik, jól értik és életükben meg is valósítják az írásainkban megjelenő világnézeti alapokat, akkor életükben markáns létrendi szintemelkedés következik be.
március közepén megjelenő új Duo Gladiiban ismét számos izgalmas kérdést tárgyalnak a lap egyedi hangvételt tükröző írásai. A szellemi és történelmi témák mellett kiemelésre méltó az Egy harcos gondolatai legújabb része, mely a közéleti szereplés nehézségeinek átvészelésével kapcsolatosan ad támpontokat. Újdonság az Új Bábel felé Villámkérdések alrovata, melyben a jobboldal prominensei nyilatkoznak röviden fontos kérdésekről, most az amerikai elnökválasztásról, és annak következményeiről. A lapszámot Gábriel arkangyal kegyelmébe ajánljuk, akiről a hagyományos katolikus naptár szerint március 24-én emlékezünk meg.
A Gladius Spiritualis rovat márciusi részében Kolonits László tradicionális jobboldaliság körvonalazására vállalkozó írásának bevezető része jelenik meg. Barcsa-Turner Gábor az Egy harcos gondolataiban nagyon unikális módon, komoly tapasztalattal a háta mögött a közéleti frontharccal járó megpróbáltatásokat veszi számba. Kónyi-Kiss Botond a jobboldaliság egyik alapfogalmát, a tekintélyt, és annak tiszteletét veszi górcső alá.
Folytatódik Baranyi Tibor Imre előző lapszámban megjelent írása, mely a harcművészetek szellemi vonatkozásait taglalja. Varázsló Macska legújabb fordításával a kamikaze szellemiség hazai recepciójához járul hozzá.
Aradi László atya, a Szent Magyarországért Testvérület papja ismét nagyon különleges témával foglalkozik, jelen számban a sajátságos középkori magyar katolikus liturgia bemutatásáról szóló írásának bevezetője lát napvilágot.
D. Fekete Balázs, mintegy folytatva a februári számban megjelent írását, most a Tavaszi ébredés hadjárat frappáns elemzését nyújtja. A Haditudósító rovatban Turbucz Péter az 1944 márciusában lezajlott szövetséges terrorbombázásokról ad viszonylag rövid, de annál megrázóbb összefoglalót, mely áprilisban folytatódik az 1944. áprilisi eseményekkel.
Az Új Bábel felé rovat vendégszerzője, Cserép Csaba a modern tudomány tévedéseiről és érvényéről ír különleges szemléletmódú cikkében. A rovat keretében új alrovat indul Villámkérdések címmel, melyben Titusz a jobboldal prominenseit szólítja meg röviden, egy-egy aktuális kérdés kapcsán. Jelen számban Gaudi-Nagy Tamás, a Nemzeti Jogvédő Szolgálat ügyvezetője, Horváth Róbert vallásfilozófus és Zagyva György Gyula, a HVIM társelnöke osztja meg véleményét az amerikai elnökválasztással kapcsolatban.
Brunner Balázs jelen írásában a kettős mércén alapuló liberális szólásszabadságot ostorozza. A ZugTáltos rovatban formabontó módon egy személyes élmény, egy furcsán végződött kerti party eseményei kerülnek terítékre. Nyilvánosságra hozzuk Barcsa-Turner Gábor harcparancsát, amely a HVIM tagságának íródott, de mindenki számára okulásul szolgálhat, aki a liberális modernitás elleni küzdelemben érintett. A Molnár Máté összeállításában elkészült Vármegyés krónika a január-februári eseményeinket összegzi.
A Szellemi ajánlóban Király Dávid egy népzenei albumot ajánl olvasóink figyelmébe, aminek középpontjában egy olyan hangszer áll, mely majdnem eltűnt az idők homályában. Petró Csaba egy Liszt Ferenc mű egyik tételére hívja fel figyelmünket. Magyar Sándor a francia ellenforradalom klasszikusa, Joseph de Maistre magyar nyelven a közelmúltban megjelent kötetét mutatja be. Torma Péter az öngyilkos Nyugat kollapszusát előre vetítő Gerilla című regény két részéről ír. Göncziné Csaba Zsuzsanna a Néri Szent Fülöp életét bemutató Legyetek jók, ha tudtok! című filmet ajánlja. Brunner Balázs és Csaba Enikő Ágnes pedig egy nagyon különleges hangvételű, felnőtt fejjel is élvzhető, számos tradicionális értéket megjelenítő rajzfilmet mutat be, melynek címe Avatar – Aang legendája.
A 2021. márciusi lapszám tartalma:
Out of stock