A Duo Gladii latin kifejezés, melynek jelentése ‘két kard’. A két kard elmélete egy, a politikai teológia körébe sorolható kora középkori doktrína, szimbolikus tanítás, miszerint a hatalom, egyfajta dualizmus formájában egyenesen Krisztustól származik. Az egyik kard a szakrális hatalmat szimbolizálja, másik a világi hatalmat. Az elmélet kidolgozása Szent I. Geláz pápához (492–496) kötődik, aki I. Anastasius bizánci császárnak (491–518) írott levelében hivatkozott először a doktrínára. A levélben két hatalomról beszélt, a szent (auctoritas sacrata pontificum) és a királyi (regalis potestas) hatalomról.
A világban zajló harc, melyben a HVIM is részt vállal, két szinten folytatható, ha uraljuk képességeinket, két kard áll rendelkezésünkre. A gladius spiritualis segítségével megvívandó nagy szent háború a sokkal fontosabb lelki, vagy metafizikai küzdelem az ember igazi harca, mely a belső sötétség, a szenvedélyek, vágyak és ambíciók, egyszóval a Gonosz és az ő kísértései ellen folyik. A gladius materialis-t megragadva vívandó kis szent háború az előzőnek csak egyfajta prospekciója, mely a külvilágban folytatandó a külső sötétség képviselői ellen, afféle eszmei, ideológiai küzdelem, vagy akár a szó szerinti fegyveres harc formájában is.
A lapunk a lehető legteljesebb mértékben kerülni kívánja a polgári csökevényként értelmezett zsurnalizmust, illetve a szcientizmus, mint “tudományvallás” minden vetületét. Célunk a mai magyar sajtóban szinte egyedülálló módon a vegytiszta jobboldaliság talaján álló „szuverén állítások” és „abszolút tagadások” képviselete. Mint fentebb láttuk, feladatunk természete kettős, a szellemi síkot és az akcionalitás szféráját, a metafizikai és fizikai világot, a tudás és cselekvés szintjét egyaránt megcélozza, mivel – ahogy a lovagrendek is tették – mindkét kardon rajta kell tartani a kezünket! Folyóiratunk ezen képességek felélesztésében és fenntartásában kíván útmutatóul szolgálni annak, „aki – Evolával szólva – talpon maradt a romok és a felbomlás közepette”.
A Duo Gladii jelenleg sok szempontból teljesen unikális “sajtótermék”. Egyedi stílusban fejt ki olyan izgalmas témákat, amikkel még az online térben sem igen lehet találkozni, nemhogy valaki ezeket nyomtatásba merné adni. Azt hiszem, az itt leírtak mellé ez elég érv.
A Duo Gladiiból sok mindent lehet tanulni a történelemről, a vallásokról (elsősorban a kereszténységről), a filozófiáról, a Tradícióról, zenéről, könyvekről, filmekről, a mozgalmi életről és a harcos mentalitás gyakorlati vetületeiről, de a legfontosabb cél, amire minden írás irányul: a normalitás többség által rég elfeledett létszemléleti alapjainak fokozatos visszahozása, újratanítása.
A Duo Gladii hiteles, mert pártpolitikai érdekektől mentesen, azokat felülmúlva működik. Nem célja a szavazatmaximalizálás, a hízelgés. Mi senkinek sem szeretnénk megfelelni. Célunk a sziklaszilárd alapokon nyugvó, koherens létszemléletünk fokozatos kifejtése és elterjesztése.
A Duo Gladii hiteles, mert lelkes önkéntesek írják, akik saját, jól körvonalazott meggyőződésükre alapozva készítik tanulmányaikat hónapról hónapra. Itt nem forognak nagy pénzek, nincsenek megrendelt írások…
A Duo Gladii a mai világban már kihalófélben lévő, archaikus létszemlélet megnyilatkozási felülete, reprodukciós forrása kíván lenni. Ha olvasóink követik, jól értik és életükben meg is valósítják az írásainkban megjelenő világnézeti alapokat, akkor életükben markáns létrendi szintemelkedés következik be.
Tradicionális jobboldali nézőpontból az általános választójog és a modern demokrácia, a tömegdemokrácia a mennyiség szellemellenes uralmához kötődik, amelyben az ideák világa felé mutató minőségi elv csak ritkán, véletlenszerűen nyilvánulhat meg. A választási procedúra lezárulta után megjelenő lapszámunkban emiatt a demokratizmus néhány aspektusát tesszük kritika tárgyává.
A lapszám felvezető írásában Kolonits László a demokrácia közegét, a tömeget, a tömegembert veszi górcső alá. Barcsa-Turner Gábor két régebbi írását vette most elő, melyek a pártpolitikában rejlő veszélyeket és lehetőségeket elemzik. Julius Evola első írása – Brunner Balázs fordításában – éles kiszólás a pártpolitika terepét saját céljaikra felhasználó törtetők ellen. Evola másik lapszámunkban megjelent esszéje – Varázsló Macska fordításában – az állam bizonyos elméleti kérdéseire koncentrál. Ananda Kentish Coomaraswamy hosszabb lélegzetű írása – Tóth András fordításában – bemutatja a konzervatív keleti ember ódzkodását a modern nyugat felmagasztalt vívmányaival szemben.
Részben a demokrácia kérdésköréhez kapcsolódik D. Fekete Balázs írása, amely a lengyel “nemesi köztársaság” történetét mutatja be, illetve Dexter a jobb- és baloldaliság mibenlétével kapcsolatos hiánypótló tanulmányának második fele is.
A Deus Vult! rovatban most két cikkel jelentkezünk. Kántor a húsvéti ünnepkört mutatja be, míg új szerzőnk, Tőkés Szofi a keresztényüldözéseket tárgyalja írásában.
Hosszabb kihagyás után ismét jelentkezik Titusz, az Új Bábel felé rovat szerkesztője, aki az orosz-ukrán konfliktus szélesebb történelmi kontextusba helyezéséhez kötődő elemzését tárja olvasóink elé.
Lehozzuk a HVIM más szervezetekkel közösen írt közleményét az érvénytelen népszavazásra buzdító Soros-szervezetek ellen kiharcolt történelmi jelentőségű több milliós bírságokról. Közöljük Barcsa-Turner Gábor vármegyés tagságnak szóló körlevelét, melyben az Igazság melletti kiállás fontosságára hív fel. A Molnár Máté összeállításában készülő Vármegyés Krónika rovatban most a HVIM 2022. január–március közötti tevékeny kerül vázlatosan bemutatásra.
A Szellemi ajánló között olvasható Petró Csaba zenei, Éliás Tamás könyv-, illetve Kónya Dorka, Brunner Balázs és Csepreghy Márk filmajánlója, Csaba Enikő Ágnes pedig lapunk kiadója, az “Azonosságtudat” Alapítvány által kiadott hangoskönyvet mutat be, amely megvásárolható a HVIM rendezvényein.
A főszerkesztő az április-májusi szám olvasásához a Petró Csaba által javasolt Händel-darab mellett a Von Thronstahl: Sacrifice cím albumának hallgatását ajánlja:
A 2022. április-májusi lapszám tartalma:
8 készleten